Folklor a ochrana přírody
Tahle akce už proběhla.

Vyberte si z aktuální nabídky.

1. 2. 2023, 18:00 h
Galerie města Blanska

vstupné: vstup zdarma

Pořádá: Kulturní středisko města Blanska

Umění v kontextu / Helena Továrková / Nadace Veronica – iniciativa Folklores not dead

Přestože folklor a lidové umění vychází z přírody a krajiny okolo nás, v současnosti bychom toto propojení hledali ve folklorních slavnostech a hodech jen těžko. Přitom kolem sebe vnímáme rostoucí důležitost environmentálních témat a pociťujeme už i u nás dopady klimatické změny. Jak tento rozpor překlenout? Jak propojit folklor s ochranou přírody, krajiny a klimatu? Helena Továrková, ředitelka ekologické Nadace Veronica, se s vámi podělí o konkrétní tipy, jak můžete prospět životnímu prostředí.

vstupné dobrovolné

Akce je součástí doprovodného programu k výstavě Davida Severy: It's my party unless it's your party

Fluidní interaktivní instalace brněnského umělce a módního návrháře Davida Severy evokuje scénografii skanzenové jizby. V konotaci tradičního kroje zkoumá možné ekvivalenty nalézání společenského statusu jeho nositele. Reinterpretací folklorního oděvu jako komunikačního média genderové, národnostní, sexuální, politické i městské identity otevírá otázku: kdo má právo nosit kroj? Značkové oblečení ze second handů Severou přešité do krojů náležících fiktivní skupině vytváří estetiku stojící na průniku folklorního tvarosloví, street stylových popkulturních značek a techno kultury. Rituál hodů a žní staví do kontextu současných zábav (technoparty), inkluzivně vůči skupinám, pro které hody nebývají jednoduše přístupné. Skrze 360 stupňové video ve VR brýlích instalace zprostředkovává rituál stávání se stárkou/kem v stylizovaném průvodu napříč městem Blanska.

k/ Júlia Chodúrová Bútorová

Spolupracující umělci: Jitka Severa (výšivky), Martina Paulenová (hudba), Rudy Prudy (performance), Helena Továrková (přednáška), Sonya Darow (workshop)

Označení akce:
akce pro dospělé, akce pro rodinu
Místo konání:
Galerie města Blanska, Blansko
Pořadatel:
Kulturní středisko města Blanska

Hybešova 1
Blansko

https://www.kulturablansko.cz