Osian Roberts Quintet | Jazzový gauč 2022
Tahle akce už proběhla.

Vyberte si z aktuální nabídky.

1. 12. 2022, 20:00 h
klub Gauč

vstupné: 150 Kč   |   další informace ke vstupu na akci

Pořádá: Kulturní středisko města Blanska

Vrchol letošního jazzového cyklu v dramaturgii Radima Koláře na klubu Gauč Blansko.

OSIAN ROBERTS QUINTET
Jim Rotondi Mychal Cálik– trumpeta
Osian Roberts – saxofony
Tomáš Jochmann – piano
Tomáš Baroš – kontrabas
Marek Urbánek – bicí

Z důvodu nemoci Jima Rotondiho s quintetem vystoupí jeho žák, skvělý trumpetista Mychal Cálik známý z mnoha špičkových jazzových formací jako jsou B-Side Band, Rozhlasový Orchestr Gustava Broma, Radovan Tariška Radio Band, Peter Lipa, Juraj Griglák & Company a dalších.

Tuto „plnotučnou jazzovou kapelu“ sestavil Osian Roberts speciálně pro koncert v Blansku a přizval do ní jednoho ze svých nejoblíbenějších muzikantů na české i mezinárodní scéně Jima Rotondiho. Kvintet zahraje výběr z vlastních kompozic a známých jazzových standardů, které jim nejvíce přirostly k srdci. Stylově je skupina pevně zakořeněna v tradici, kterou objevovali giganti hard bopu Art Blakey, Clifford Brown a Cedar Walton. Očekávejte bohaté harmonie, skvělou souhru, ale především swing s autentickým bluesovým feelingem.

Za zvláštní zmínku stojí úžasný Jim Rotondi, který je považován za jednoho z nejlepších trumpetistů v novodobé historii jazzu, strávil dlouhých 30 let na špici newyorské a mezinárodní jazzové scény a dlouhou dobu byl Osianovým jazzovým hrdinou. Objevuje se na stovkách nahrávek jako sólista i jako doprovod, nahrával s legendami jako Ray Charles, Lionel Hampton a George Coleman a nahrává i se současníky (Chris Porter, Eric Alexander a Peter Bernstein). Naštěstí pro evropské jazzové fanoušky, se nedávno přesunul do této části světa, aby zde učil jazzovou trumpetu na slavné Kunstuniversitat ve Štýrském Hradci..

Během své více než 20leté kariéry nahrával a vystupoval welšský tenorsaxofonista Osian Roberts s množstvím předních postav světového jazzu jako jsou Cedar Walton, Kirk Lightsey, Hod O'Brien, George Mraz, Valery Ponomarev, George Freeman, Peter King, Peter Washington, Jeb Patton, John Marshall, Grant Stewart, Mike Carr, Brian Charette, Jim Mullen a mnoha dalšími. Jako sideman spolupracuje s českým velikánem Hammondových varhan Janem Kořínkem. Spolu se slavným britským trumpetistou Stevem Fishwickem, kterého můžete slyšet na několika albech labelu Hard Bop Records, vede jejich vlastní kvintet a sextet. Jako člen dechové sekce Osian působí v mnoha velkých uskupení – například The Glenn Miller Memorial Orchestra, The Ronnie Scott's All-Stars Big Band, Michael Bublé, Paul Anka, The Czech Radio Orchestra of Gustav Brom a v neposlední řadě The Jazz Dock Orchestra.

Klavírista Tomáš Jochmann vám může být povědomý díky spolupráci s Miroslavem „Mekym“ Žbirkou, ale kromě hraní v obrovských arénách s popovými hvězdami se pravidelně objevuje i v komornějším prostředí mnoha pražských jazzových klubů. Jeho výrazný jazzový projev je výsledkem mnoha let oddanosti, tvrdé práce a studia u jedněch z nejlepších jazzových klavíristů, zejména Barryho Harrise a Kennyho Barrona, kteří oba oceňují Tomášovy hudební schopnosti.

Kontrabasista Tomáš Baroš a bubeník Marek Urbánek koncertují s Osianem již opravdu dlouho. Hráli spolu v Osianově bebop triu The Bopportunists. Dlouhá léta hráli každý měsíc na pražském Jazz Boatu, kde se sblížili jako muzikantsky i lidsky.

Tomáš Baroš pokračuje v tradici velkých českých kontrabasových virtuózů, v linii, která začíná u takových muzikantů, jako jsou Jiří (George) Mráz, Miroslav Vitouš nebo Jan Arnet. Tomáš, syn známého českého jazzového trumpetisty Julia Baroše, byl jazzu vystaven od útlého věku a kontrabasu se chopil ve dvanácti letech. Po dvouletém studiu u členů České filharmonie se připojil k otcovu kvartetu. Od těchto slibných začátků jeho pověst neustále rostla a nyní je považován za jednoho z nejlepších hráčů v Evropě, který se může pochlubit úžasnou technikou a hutným zvukem připomínajícím vlivy Raye Browna a Christiana McBridea. Spolupracoval s řadou mezinárodních jazzových hvězd včetně Bennyho Golsona, Kevina Hayse, Ricka Margitzy, Antonia Faraa, Vincenta Herringa, Gene Jacksona a Erica Allena a mnoha dalších.

Marek Urbánek je i přes své mládí již jedním z nejvyhledávanějších jazzových bubeníků v České republice a rychle si získává mezinárodní renomé díky svému technicky oslnivému, ale vždy vkusnému a swingujícímu stylu, pevně zakotvenému v jazzové tradici. Markův první „velký zlom“ nastal, když byl pozván, aby se stal stálým členem tria legendárního českého klavíristy Najponka, kde působí dodnes. Kromě účinkování ve vlastním projektu #B Experiment je také ceněným členem několika dalších úspěšných českých skupin. Marek je často zván na česká turné s hostujícími mezinárodními umělci – vystupoval s Albou Plano, Alexanderem Bonem, Melanie Scholtz, Brianem Charettem, Valerym Ponomarevem, Johnem Marshallem, Patem Bianchi a mnoha dalšími.

Partnerem koncertu je společnost DCT Czech. Děkujeme za podporu!

Poslechněte si nahrávky Osiana Robertse a Jima Rotondiho.

Doplňující informace ke vstupu

vstupné 150 Kč | prodej začne hodinu před koncertem u vstupu do klubu | platby pouze v hotovosti | možnost rezervace vstupenek na ksmb@blansko.cz | kapacita omezena

Označení akce:
akce pro dospělé, Vánoce
Soubory k akci:
ev_2394_osian-A3-krivky-page-001.jpeg
Místo konání:
klub Gauč, Blansko
Pořadatel:
Kulturní středisko města Blanska

Hybešova 1
Blansko

https://www.kulturablansko.cz