NOVINKY Z KULTURNÍHO STŘEDISKA

Jaká byla úroda...

Vydáno: 17. 9. 2021 / upraveno: 27. 9. 2021

Chceme-li, můžeme proběhlou sousedskou akci Zažít Blansko jinaK chápat jako dožínky, a pak je zřejmé, že u konce jsou i naše kulturní Žně samotné.

Když se o tom, co a jak zasejete, rozhoduje na konci května, dá se s podzimem nadít ledasčeho. Není každej burčák z hroznů, není všechno pivo, co má pěnu… V naší pěně dní by neměl zaniknout fakt, že ani v období, kdy se takzvaně „nesmělo nic“, kulturní středisko produkovalo více než desítku koncertů, představení a vernisáží; několik navíc přenášelo on line (a záznamy většiny z nich jsou stále k dispozici ke zhlédnutí na Facebooku či YouTube).

Od posledního květnového víkendu, kdy se konal netradičně dvoudenní Den dětí, se pak program rozběhl ne snad stoprocentně a naplno, ale přes neustále se měnící a místy nepřehledné podmínky s rozhodně vzrůstající tendencí. Pro přibližně 80denní období Blanenských kulturních žní jsme připravili sami nebo ve spolupráci téměř třicítku pořadů a podobný počet sesbírali od vybraných kulturně činných organizací v místě do přehledu přesahujícího období prázdnin a dovolených.

Roman Dragoun
Koncert Romana Dragouna na zahrádce Baru Koruna. Foto: Martin Fořtík

Obnovili jsme anebo možná spíš znovuzrodili cyklus jazzových koncertů na Gauči a písničkářskou alternativu v Baru Koruna; podobně je tomu se sérií recitálů vážné hudby v zámeckém salonku a zatím první talk-show s hercem a hudebníkem Václavem Koptou; prostor před kinem ožil opakovaně v rámci podniku Kino Music OpenAir; produkovali jsme vyprodaný Koncert pro Karolínku Javory tria; na Poduklí nabídli nejen Letní minikino zdarma, ale také uspořádali benefiční koncert na pomoc oblastem zasaženým červnovým tornádem, pilotní Tančírnu, která se na místo bude vracet 3× do roka a kulturním programem vyztužili například otevírání dětského hřiště na Zborovcích.

Bohatou a hodnotnou nabídkou tradičně přispěla ceněná Galerie města Blanska a těšit se mohla z hojné účasti nejen na vernisážích a následných výstavách, ale i při workshopech (nejen pro děti…). Instalace ve veřejném prostoru na jedné straně a alespoň částečně znovuoživený zájem návštěvníků Kina Blansko na druhé nabídku kulturního střediska tematicky a žánrově lemují.

výtvarníci na Zažítu
Výtvarníci ZUŠ Blansko na akci Zažít Blansko jinak. Foto: Stanislav Mrázek

O letošním Gulášobraní se zmiňujeme jinde, a nejen gulášem živ je člověk. Rádi jsme vyšli vstříc Divadlu Kolárka a hostili jejich hudebně-dramatickou inscenaci Mlčení Bohuslava Martinů; podobně spolupracujeme s Blanenským divadlem u francouzské konverzačky Koprovka aneb Na útěku a připravujeme premiéru westernu Divadelního spolku Slawjena Příběh Divokého Zápachu.

S podzimem nepřijdou zkrátka ani děti: pro ně (a jejich maminky) vysílá dopolední promítací speciál kino, a hned několik různorodých kousků chystají divadla. Vedle žánrů už etablovaných je v plánu edice rockových a metalových koncertů (mj. Iron Maiden revival), na opačné straně spektra se bude vyjímat večer trampských písní – blanenský kaňon byl odedávna Mekkou tuláctví. Své aktivní působení u nás zakončí výročním koncertem dechovka světového věhlasu Moravanka, některé žánrové koncerty (Paul Simon, Johnny Cash, Waldemar Matuška aj.) připomenou životní výročí, jiné historické milníky (autorské čtení a písničkářský koncert k 17. listopadu). Navazujeme spolupráci s renomovanými divadly v Praze, Brně, ale i na oblastech, a stranou nezůstanou ani formáty výrazně menšinové: např. (nejen) hudební přednášky pro odbornou i laickou veřejnost.

Učitelé tance
Tančírnou na Poduklí provázeli učitelé tance Jan Jeřábek a Karolína Michalíková. Foto: Martin Fořtík

100 let oslaví naše kino hned na několik způsobů: koncem září uvedením časosběrného dokumentu o Ing. Petlachovi, projektantovi, ale taky sportovci a houslistovi, a vernisáží historických tiskových materiálů a fotografií, během říjnového státního svátku pak premiérou dokumentu ke 100 letům Kina Blansko. Kdo by byl unaven po čtyřdenním tradičním svatomartinském hodování, využije tvořivý a odpočinkový kout galerie s vemlouvavým názvem Peřina, i když je určen především dětem.

Letošní advent začne pak ještě poměrně hluboko v listopadu a podobně jako obligátní adventní kalendář i kulturní středisko pro vás chystá na toto období ve spolupráci s dalšími kulturními a společenskými organizacemi každodenní překvapení. Do té doby se ale určitě ještě párkrát uvidíme…

PS: Především těm, kteří neradi brouzdají po sociálních sítích, ale do (nejlépe svojí vlastní) e-mailové pošty čas od času nahlédnou, připravujeme pravidelný newsletter. Častou četbou ke komplexnější informovanosti, řádným dopíjením piva za úsporu ječmene!

Vít Šujan

Sdílej: