NOVINKY Z KULTURNÍHO STŘEDISKA

DsSlawjena: Opakování je matka winchesterovky

Vydáno: 7. 6. 2021 / upraveno: 23. 6. 2021

Divadelní spolek Slawjena absorboval za svých 21 let nemluvněcí roky pípajícího ptáčete, kdy se zkoušením prvního dramatického (místy opravdu velmi dramatického!) kusu prokloval z novorozenecké skořápky, období rostoucí autorsko-interpretační nadprodukce, všeobjímajícího sdílení a radosti ze hry, následně zvláštní a jen místy přerušovanou hibernaci s několika pokusy o znovuzrození vedoucí až k překvapivému, ale zřejmě jedinému možnému rozuzlení: profesionalizaci aspoň té nejužší kmenové části ansámblu; (více o tom např. na webu slawjena.cz).

Zažil i zřejmě definitivní rozkol a následně rozchod v uměleckém i čistě lidském pohledu na věc, éru mlžení a mlčení, ztráty paměti některých a snahy překročit stíny svého superega jiných. Strávit musel i urputné umělecké příštipkaření arktického Ahasvera, definitivní odchody, (protože nevíme, jestli a jak se hraje i nahoře) a, podobně jako mnozí jiní, zdánlivě nekonečné období čínského mrakomoru. Bylo toho prostě víc než dost; (ještě více pak např. v připravovaném audio-románu NpVŠ Odvrácená tvář ksichtu).

S podobným entuziasmem jako před lety, a jen mírným, pokročilejším věkem daným, kumštýřsko-organizačním revmatismem se vydává Divadelní spolek Slawjena znovu na prkna znamenající někdy příliš a jindy skoro nic. V návazném uměleckém duchu, a se zgruntu novým hereckým, pěveckým, instrumentálním a třeba i místy trochu tančícím ansámblem. U totožného žánrového rámce načichlého tím nejskvělejším i nejpokleslejším westernem, a tentokrát rovnou v původní divadelní hře a písních vykroužených hned čtyřmi osobitými autory(!)

Divadelní ochotnictví, vycházející ze skutečné, často téměř bezpodmínečné ochoty aktérů, mělo v této zemi letitou tradici. Věříme, že si znovu najde taky svoje ochotné publikum a nejen blanenská kulturní scéna tak bude zase o jeden životný soubor bohatší. O termínu premiéry nového divadelního kusu Příběh Divokého Zápachu vás budeme zavčas informovat tu, i onde. Jednou na ni donde…!

Vít Šujan

Sdílej: