NOVINKY Z KULTURNÍHO STŘEDISKA

Advent v Blansku

Vydáno: 15. 11. 2021 / upraveno: 16. 12. 2021

Adventní kalendář

— Společně s ostatními vybranými kulturními organizacemi z Blanska pro vás vytváříme Blanenský adventní kalendář, kde najdete na jednom místě přehled hlavních kulturních akcí, které jsme pro vás na advent připravili. Vězte, že každý den tohoto období plného očekávání vánočních svátků se v Blansku něco zajímavého děje a snad každý si může vybrat akci, na kterou se může už nyní těšit.

Kompletní program i malé překvapení na každý den naleznete na www.kulturablansko.cz/advent

Věci se v této neklidné době rychle mění.
Sledujte, prosím, aktuální informace k jednotlivým akcím v kalendáři akcí nebo v adventním kalendáři.

Rozsvícení vánočního stromu

Předvánoční čas v Blansku zahájí slavnostní rozsvícení vánočního stromu na náměstí Republiky v pátek 26. 11. Symbolický začátek adventního rozjímání proběhne za tematického kulturního programu, který započne v 10 hodin vánočními trhy. Od 13 hodin se přidá hudební doprovod, tanec, ale i dětská show. K očekávanému vyvrcholení v podobě rozsvícení nazdobeného stromu dojde v 17 hodin, které doplní poselství z úst představitelů vedení města.

Adventní soboty

Tradice byla založena, a tak i letošní rok Kulturní středisko města Blanska zajišťuje program Adventních sobot. První z nich se uskuteční hned den po rozsvícení vánočního stromu, tedy v sobotu 27. 11. Zábavu pro děti, mládež i dospělé můžete očekávat vždy od 15 do 18 hodin v srdci dění, tedy na náměstí Republiky. Připraven bude také stan s aktivitami pro malé děti, samozřejmě nebude chybět ani občerstvení v podobě tradičního Baru U stromku. Obdobně jako v předchozím roce každou sobotu zažne v 17 hodin blanenská osobnost jednu svíci na adventním věnci.

Druhá sobota 4. 12.  ponese podtitul andělská.
Zapojte se do Andělských průvodů, staňte se blanenským andělem!

V sobotu 4. prosince může každý Blanenšťák dál podpořit atmosféru adventu a zapojit se se svými blízkými do jednoho ze tří Andělských průvodů. Ty vyjdou jako tři hvězdné paprsky v 16.30 od kostela, ze zámku a od kina a povede je vždy jeden kostýmovaný (okřídlený?) ‘vrchní‘ anděl. Setkají se v 17 hodin u vánočního stromu na náměstí Republiky, kde je přivítá a obdaruje sám Sv. Mikuláš, a kde si budou moci společně s Martini Bandem také zazpívat píseň Andělé nade mnou bdí. Aby bylo anděly po cestě k vánočnímu stromu pěkně slyšet, rozezní ulice svými zvonky a na kabát si mohou připnout brož v podobě andělské hvězdičky. Návod na výrobu lze nalézt na webu blanenské farnosti.

A protože anděl je vnímán především jako posel dobra přinášející ochranu před zlým – z tradic víme, že anděl doprovází Mikuláše, aby upozornil na dobré skutky, těch, kteří k němu předstupují – budou mít blanenští možnost o druhé adventní sobotě svá přání předat také Svatému Mikuláši, pokud už je nepověsili v adventním čase na Andělský strom přání na nádvoří zámku. Jeho nádvoří bude otevřeno od 10 do 17 h.

PS: Také pro blanenské anděly platí aktuální pravidla a nařízení vlády, proto buďme ohleduplní ke svému okolí. Zvon zní díky svému srdci, tak ať i v našich srdcích zní touha po přátelství, radosti a stáváme se posly dobra.

Sdílej: